Henry V Full HD İzle Türkçe
Sizin Oyunuz:
Haydi, ilk sen oyla!
7.5 IMDB Puanı 1,730 Görüntülenme

Henry V Full HD İzle Türkçe

Henry V, Kenneth Branagh tarafından yönetilen ve William Shakespeare'in aynı adlı oyununa dayanan 1989 tarihli bir İngiliz tarihi drama filmi. Genç bir prens olarak ilk günlerinden Westminster Abbey'deki taç giyme törenine kadar İngiltere'nin Henry V'sinin hayatını anlatıyor. Filmde Branagh başrolde Alison Steadman, Derek Jacobi, Donald Sinden, John Gielgud, Judi Dench, Michael Pennington ve Ian Holm ile birlikte rol alıyor.

Film, Birleşik Krallık'ta 16 Aralık 1989'da 20th Century Fox tarafından ve Kuzey Amerika'da 25 Mart 1990'da New Line Cinema tarafından gösterime girdi. Branagh için En İyi Erkek Oyuncu ve Branagh için En İyi Yönetmen dahil olmak üzere dokuz BAFTA Ödülü'ne aday gösterildi ve oyuncu kadrosu ve ekibi için birçok adaylık aldı. Üç Akademi Ödülü adaylığı aldı: Kenneth Branagh için En İyi Film ve En İyi Yönetmen; En İyi Sanat Yönetmeni-Set Dekorasyonu (Cecil Beaton); En İyi Kostüm Tasarımı (Beatrix Christian); En İyi Kurgu (Colin Dick); En İyi Ses (Michael Hedges), aday gösterildiği dört ödülü de kazandı.

Kenneth Branagh, Henry V'de uzun süredir devam eden Kral Henry IV serisinin sonunda tahta geçen İngiliz kralı olarak rol alıyor.

Branagh'ın önceki filmleri arasında kendisine En İyi Erkek Oyuncu dalında Akademi Ödülü kazandıran ve altı ödüle daha aday gösterilen Hamlet yer alıyor. Diğer filmleri arasında, kendisine üç Akademi Ödülü adaylığı kazandıran Mary Shelley'nin Frankenstein'ı yer alıyor.

Film, Shakespeare'in İngiltere ve Fransa arasındaki Yüz Yıl Savaşı sırasında Agincourt Savaşı'nı konu alan oyununa dayanıyor. Hikaye, Fransa'nın kontrolü için Kral Charles VII (Geoffrey Rush) ile savaşırken genç Kral Henry V'yi (Branagh) takip ediyor.


 • Yorumlar
 • Detaylar
 • Detaylar

  Diğer Adları:

  Henry V

  Yayın Tarihi:

  08 Kasım 1989

  Senaryo:

  William Shakespeare, Kenneth Branagh

  Ödüller:

  1 Oscar Kazandı. 11 ödül & 13 adaylık. total

  Henüz hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu yapan sen olmak istemez misin?